Select Your Style

Choose your layout

Dekanalny Instytut Kultury Prawosławnej w Siemiatyczach

IX Siemiatycki Przegląd Pieśni Religijnej i Paraliturgicznej 2012

Po raz dziewiąty siemiatyckie cerkwie zapełniły się miłośnikami śpiewu pieśni para- liturgicznych jak też i liturgicznych. Pierwszy dzień przesłuchania odbył się w cerkwi śww. App. Piotra i Pawła zaś drugi i trzeci w nowo wybudowanej cerkwi Zmartwychwstania Pańskiego.

Wystąpiło 14 chórów parafialnych z Białegostoku, Białej Podlaskiej, Hajnówki, Bielska Podlaskiego, Siemiatycz, Mielnika, Dobrowody i Słoch Annopolskich oraz 11 zespołów Gminnych i Miejskich Ośrodków Kultury między innymi Niezapominajki i Nowina z moszczony Królewskiej, Żaworonki z Mochnatego, Niezabudki z Kuraszewa i Nurca Stacji, Narewczanki z Narewki, Krynica z Radziwiłłówki, Młodzieżowy zespół Ukraińców Dżereło, Wrzosy z Wilanowa oraz duet Zaranica z Krynek – łącznie wystąpiło ponad 400 uczestników.

Przegląd swoją obecnością zaszczycili przedstawiciele władz samorządowych: Piotr Siniakowicz – burmistrz Miasta Siemiatycze, Wojciech Borzym – burmistrz Miasta Drohiczyn; Mikołaj Mantur – starosta siemiatycki, Bogusław Zduniewicz – przewodniczący Rady Powiatu, wójtowie: Siemiatycz – Edward Zaremba, Grodziska – Antoni Tymiński, Nurca St. – Piotr Jaszczuk, dyrektorzy Ośrodków Kultury, Banków Spółdzielczych w Siemiatyczach i inni.

Zgodnie z ideą twórców Przeglądu repertuar w zdominowały pieśni paraliturgiczne. Większość z nich znaleźć można w powszechnie znanym Bohohłasniku. Na uwagę zasługują utwory mało znane, regionalne, które istnieją obecnie jedynie w rękopisach. Tematyka śpiewanych pieśni była różnoraka: nawiązująca do wydarzeń biblijnych poprzez żywoty świętych a kończąc na czasach współczesnych. Chór Dzieci, Młodzieży i Rodziców z Białej Podlaskiej nawiązał do tragicznych wydarzeń Cerkwi w XX w. na Podlasiu i Chełmszczyźnie. Partię solową wykonało dwoje dzieci. Był to najbardziej wzruszający moment tegorocznego Przeglądu.
Podobnie jak tematyka tak też i melodia wykonywanych utworów była różnoraka , poczynając od ludowych i regionalnych a kończąc na znanych prawosławiu kompozytorach takich jak: Archangielski, Bortniański, Arzumanow, Denisow, Nikolski, Sołowiowa i inni.

Finałowym momentem IX Siemiatyckiego Przeglądu Pieśni Religijnej i Paraliturgicznej był występ katedralnego chóru św. Mikołaja „AKSION” z Białegostoku. Wykonane utwory poświęcone były głównie świętym. Miały one jednak złożoną linię melodyczną, kilka partii solowych, co udowodniło doświadczenie i profesjonalizm wykonawcy.

Głównym Organizatorem Przeglądu był Dekanalny Instytut Kultury Prawosławnej w Siemiatyczach zaś współorganizatorami: Miasto Siemiatycze, Siemiatycki Ośrodek Kultury i siemiatyckie parafie prawosławne: św. App. Piotra i Pawła i Zmartwychwstania Pańskiego.

W przyszłym roku – jak da Bóg doczekać – odbędzie się X Jubileuszowy Przegląd Pieśni Religijnej i Paraliturgicznej w Siemiatyczach .

Ks. Sławomir Chwojko