Select Your Style

Choose your layout

Dekanalny Instytut Kultury Prawosławnej w Siemiatyczach

PełnoAktywni w czasach pandemii – WŁĄCZ SIĘ WE WSPÓLNE DZIAŁANIA!

DLACZEGO?

Podczas epidemii pomaganie ma szczególny wymiar. Ważne, aby było bezpiecznie i skutecznie. KAŻDY może pomóc, w ten czy inny sposób – ofiarowując swój czas, pracę, produkty, wiedzę, pomysły, albo garść złotówek. W PełnoAktywnym Centrum Wolontariatu zbieramy potrzeby i reagujemy. Ale oczywiście nie wszystko jesteśmy w stanie zrobić sami. Współpracujemy z organizacjami, grupami nieformalnymi, instytucjami, przedsiębiorcami. Można nas spotkać w Subregionie Bielskim (powiaty: siemiatycki, bielski, hajnowski), ale chętnie nawiążemy współpracę też w innych częściach Podlasia. Z każdym, kto już coś robi aby zwalczać skutki COVID-19, albo chciałby dopiero podjąć działanie.

Epidemia to droga w nieznane. Nikt nie wie, co kryje kolejny zakręt. Bezpieczniej jest ją pokonać wspólnie, polegając na sobie nawzajem, dbając przy tym o najsłabszych oraz tych, dla których skutki epidemii mogą okazać się wyjątkowo dotkliwe (Czy jesteś pewien/pewna, że m.in. nie o Tobie, Twojej firmie, organizacji mowa?). Opieramy się  na solidarności, współdziałaniu i ofiarności. Działania, które inicjujemy, i w które się włączamy podczas epidemii wyszukasz pod hasłem #PełnoAktywniSOS

KOGO SZUKAMY, KOGO ZAPRASZAMY?

WOLONTARIUSZE

Poszukujemy wolontariuszy, którzy przy zachowaniu wszelkich środków ostrożności, mogą pomagać także w terenie (np. robić zakupy, dostarczać jedzenie, wyprowadzić psa, pomagać lokalnym instytucjom). A zatem osób pełnoletnich i w dobrym stanie zdrowia. Jeśli chcesz pomagać w czasie pandemii, wypełnij ZGŁOSZENIE (link)

Jeśli nie spełniasz powyższych kryteriów co do wieku i stanu zdrowia, i tak dołącz, zapraszamy! PełnoAktywni opierają się na  wolontariacie integracyjnym. W naszych szeregach są głównie wolontariusze z niepełnosprawnościami i młodzież. W czasach epidemii osoby te pracują jednak wyłącznie zdalnie, pozostając w domach. Nawet teraz każdy może się włączyć w pomaganie, naprawdę!

OSOBY W POTRZEBIE

Poszukujemy osób, które potrzebują wsparcia – osób starszych, samotnych, ubogich, schorowanych. Osób przebywających w kwarantannie domowej, bez wystarczającej opieki rodziny czy przyjaciół. Jeśli jesteś taką osobą, albo znasz taką osobę, odezwij się do nas, a my postaramy się zorganizować pomoc na miejscu.

ORGANIZACJE I GRUPY NIEFORMALNE

Zapraszamy organizacje i grupy nieformalne, które już coś robią, np. szyją maseczki, robią zakupy seniorom, i potrzebują pomocy w zaopatrzeniu w materiał, dystrybucji produktów, czy po prostu potrzebują więcej wolontariuszy. Postaramy się pokazać szerzej Wasze działania i skojarzyć Was z tymi, którzy mogą Wam pomóc.

INSTYTUCJE i SAMORZĄDY

Zapraszamy placówki medyczne, a także instytucje które pracują z seniorami, osobami ubogimi, chorymi. Instytucje odpowiadające w samorządach za lokalną pomoc w czasach epidemii (np. OPS). Wiemy, że macie teraz pełne ręce roboty. Może nasi wolontariusze będą mogli odciążyć Was przynajmniej w niektórych sprawach?

PRZEDSIĘBIORCY

Zapraszamy lokalnych przedsiębiorców, którzy chcieliby włączyć się w pomaganie – rzeczowo, finansowo, udostępniając swoją wiedzę, sprzęt, albo np. w formule wolontariatu pracowniczego. Jeśli nie wiecie komu ta pomoc może być obecnie najbardziej potrzebna, zgłoście się do nas, a my skontaktujemy Was z potrzebującymi.!

OSOBY PRYWATNE

Nie każdy ma możliwość bycia wolontariuszem, zwłaszcza w tak trudnych okolicznościach. Ale można także pomóc wpłacając choć kilka złotych na zbiórki pieniężne, dzięki którym zakupiony będzie np. materiał na maseczki, środki ochrony osobistej, czy jedzenie dla ubogich. Zbieramy informacje o potrzebach w terenie i takie zbiórki będziemy udostępniać oraz promować.

JAK SIĘ Z NAMI SKONTAKTOWAĆ?

Wszystkich potrzebujących pomocy, zainteresowanych wolontariatem, wspólnymi działaniami, albo chcących zgłosić potrzeby w swojej okolicy, prosimy o kontakt: tel. 600 881 572 (Kasia), 606 656 381 (Jola), stowarzyszenie@centrumnawschodzie.pl

Jeśli chcesz być wolontariuszem, możesz od razu wypełnić online ZGŁOSZENIE (link)

PełnoAktywne Centrum Wolontariatu jest prowadzone od 2015 r. przez Stowarzyszenie „Centrum na Wschodzie”. Od 2019 r. wspólnie z Dekanalnym Instytutem Kultury Prawosławnej w Siemiatyczach w ramach projektu „PełnoAktywni Wolontariusze” budujemy w Subregionie Bielskim sieć partnerskich organizacji – Liderów Wolontariatu Integracyjnego (LWI). Działamy przy finansowym wsparciu z Narodowego Instytutu Wolności – CRSO,  ze środków FIO na lata 2014-2020.

Fot. pxhere.com