Select Your Style

Choose your layout

Dekanalny Instytut Kultury Prawosławnej w Siemiatyczach

Siemiatycki Przegląd Kolęd Wschodniosłowiańskich 2014

12 stycznia br. w Siemiatyckim Ośrodku Kultury odbyła się kolejna V edycja Siemiatyckiego Przeglądu Kolęd Wschodniosłowiańskich. Wystąpiło dziewięć chórów i zespołów, w tym gościnnie zespół z Żeńskiego Monasteru św. Elżbiety z Mińska:

 

– Zespół Zwiozdaczki Siemiatyckich Przedszkoli Publicznych
– Zespół Lanok Niepublicznego Przedszkola nr 1 im. św. mcz. Młodzieńca Gabriela w Bielsku Podlaskim
– Chór Szkoły Muzycznej I Stopnia im. Wojciecha Kilara w Siemiatyczach
– Zespól Wianok II LO z BJN im Bronisława Taraszkiewicza w Bielsku Podlaskim
– Zespół Omorfos Siemiatyckiego Ośrodka Kultury
– Zespól Teatralny Antrakt Bielskiego Domu Kultury
– Zespół Młodzieży Ukraińskiej z Białegostoku
– Chór Parafii Prawosławnej św. App. Piotra i Pawła w Siemiatyczach

Licznie przybyli słuchacze mogli usłyszeć kolędy białoruskie, ukraińskie, rosyjskie i polskie, współczesne i starodawne,  przeplatane wierszami powitalnymi i życzeniowymi. Szczególne wrażenia wywarły na słuchaczy występy dzieci z siemiatyckich przedszkoli publicznych pod kierunkiem matuszki Agnieszki Stremkowskiej i przedszkola niepublicznego im. św. mcz. Młodzieńca Gabriela z Bielska Podlaskiego pod kierunkiem Joanny Chilkiewicz. Miłą niespodziankę przygotował chór dziewczęcy Szkoły Muzycznej I-go stopnia w Siemiatyczach z dyrygentem Michałem Soszka. Profesjonalizmem wykazały się zespoły: Wianok z II-go LO z BJN z Bielska Podlaskiego pod kierunkiem Joannny Chilkiewicz i Omorfos Siemiatyckiego Ośrodka Kultury z panią Heleną Szczygoł na czele. Zespół Teatralny Antrakt skupiający młodzież szkoły podstawowej i gimnazjum pod kierunkiem Elżbiety Fionik swoim wystąpieniem przeniósł słuchaczy w wiek XIX. Kolędy starobiałoruskie i powitalne przybliżyły zapomniane tradycje naszych przodków. Na uwagę zasługuje występ młodzieży skupionej w zespole młodzieży ukraińskiej z Białegostoku. Swoimi wspaniałymi głosami wzbogacili Przegląd kolędami na melodię starodawną. Niezapomniane wrażenie wśród słuchaczy pozostawił także występ sióstr zakonnych i miłosierdzia z monasteru żeńskiego św. Elżbiety z Mińska na Białorusi. Uwieńczeniem Siemiatyckiego Przeglądu Kolęd Wschodniosłowiańskich był występ profesjonalnego chóru parafii prawosławnej św. Apostołów Piotra i Pawła w Siemiatyczach pod dyrekcją matuszki Jolanty Awksietijuk.

Wśród licznie przybyłych gości, swoją obecnością Przegląd zaszczycili włodarze Miasta Siemiatycze i Powiatu siemiatyckiego w osobach burmistrza Piotra Siniakowicza i starosty Mikołaja Mantura.

Organizatorami Przeglądu Kolęd Wschodniosłowiańskich jest Dekanalny Instytut Kultury Prawosławnej w Siemiatyczach i Siemiatycki Ośrodek Kultury.

Organizatorzy pragną serdecznie podziękować sponsorom, dzięki którym impreza mogła się odbyć. Są to między innymi:
Bank Spółdzielczy w Siemiatyczach
PSS Społem Siemiatycze
Polser Sp. z o.o.  Siemiatycze
GAMES Php – Jan Gawryluk
Dom Weselny ECHO – Lucjan Marciszonek
Parafia śww. Apostołów Piotra i Pawła w Siemiatyczach
Parafia Zmartwychwstania Pańskiego w Siemiatyczach

Z okazji Nowego 2014 Roku wg kalendarza juliańskiego, Redakcji Portalu Internetowego Cerkiew.pl i  użytkownikom – w imieniu Dekanalnego Instytutu Kultury Prawosławnej w Siemiatyczach – pragnę złożyć najserdeczniejsze życzenia, wielu łask Bożych w życiu osobistym i w pracy zawodowej dla dobra innych ludzi.

Ks. Sławomir Chwojko