Select Your Style

Choose your layout

Dekanalny Instytut Kultury Prawosławnej w Siemiatyczach

Siemiatyckie Targi Organizacji Pozarządowych 2015

W niedzielę 14 czerwca 2015 na terenach rekreacyjnych  nad zalewem w Siemiatyczach, w ramach tegorocznych Dni Siemiatycz odbyła się druga edycja Targów Organizacji Pozarządowych. Pierwsze Targi zostały zorganizowane w ramach projektu „Dla Siemiatycz. Razem!” i cieszyły się wielkim zainteresowaniem nie tylko członków i wolontariuszy siemiatyckich NGO ale także i mieszkańców miasta Siemiatycze i okolicznych miejscowości.

Tegoroczne targi odbyły się  pod patronatem Marszałka Województwa Podlaskiego. Celem Targów była promocja różnych przejawów aktywności społecznej wśród mieszkańców naszego regionu, a także integracja organizacji pozarządowych. W ramach tego spotkania mieszkańcy mogli poznać organizacje pozarządowe działające na terenie miasta Siemiatycze oraz zapoznać  się z zakresem ich działalności. Każda organizacja posiadała swoje stoisko. Prezentując swoją działalność organizacje  przygotowały różnego rodzaju atrakcje dla starszych, jak i młodszych uczestników.

Podczas tegorocznej  imprezy zaprezentowało się 26 organizacji pozarządowych działających na terenie Miasta Siemiatycze. Instytut Kultury Prawosławnej w Siemiatyczach też miał swoje stoisko:

– MKS Kresowiak – Orion
– Siemiatyckie Konsorcjum Inicjatyw Gospodarczych
– Siemiatyckie Towarzystwo Hippiczne „Szwadron”
– KKS Orzeł Bobola
– Siemiatyckie Stowarzyszenie Miłośników Gołębi Pocztowych, Rasowych i Drobiu Ozdobnego
– UKS „Lider”
– Stowarzyszenie Rycerz
– 33 Drużyna Harcerska „Adept”
– Dekanalny Instytut Kultury Prawosławnej
– Polskie Towarzystwo Walki z Kalectwem – Oddział Terenowy w Siemiatyczach
– Fundacja „RATUJMY”
– Związek Kombatantów RP
– Powiatowy Szkolny Związek Sportowy
– Lekkoatletyczny Klub Sportowy SPRINTER
– Stowarzyszenie Honorowych Dawców Krwi
– Siemiatyckie Stowarzyszenie Abstynentów „Ignis”
– CARITAS
– Towarzystwo Sportowe Siemiatycze
– MKS Cresovia Siemiatycze
– UKS Kangur
– Podlaskie Stowarzyszenie Rozwoju Dzieci i Młodzieży ANDY
– Stowarzyszenie Wspierania Kultury Narodowej „Małe Podlasie”
– UKS Danex
– Klub Literacki
– Stowarzyszenie Klub Amazonki
– Polski Związek Wędkarski Koło w Siemiatyczach

Uczestnicy Targów mogli zapoznać się z działalnością Instytutu, miedzy innymi z organizacją:

– Międzynarodowego Przeglądu Pieśni Religijnej i Paraliturgicznej,
– Siemiatyckiego Przeglądu Kolęd Wschodniosłowiańskich,
– półkolonii  dla dzieci i młodzieży,
– różnorakich warsztatów i konkursów tematycznych,
– seminariów i wykładów,
– imprez okolicznościowych

Można było obejrzeć prace wykonane przez dzieci i młodzież na warsztatach rękodzielniczych oraz  degustować regionalne smakołyki (korowaj weselny). Dla dzieci i młodzieży przygotowano różnego rodzaju konkursy wiedzy religijnej i gry planszowe. Uczestnicy otrzymali upominki  promujące Instytut.  Natomiast zespół  ludowo-folklorystyczny Nowina będący członkiem Instytutu, przybliżyli  uczestnikom pieśni ludowe i paraliturgiczne.

Tradycją ubiegłego roku odbył się także konkurs na najlepsze stoisko wystawiennicze. Instytut Kultury Prawosławnej w Siemiatyczach uzyskał od publiczności największą liczbę głosów zdobywając  I – miejsce. Podziękowanie i medal za zaangażowanie i udział w Targach Organizacji Pozarządowych 2015 oraz nagrodę Burmistrza Miasta Siemiatycze odebrała Jolanta Sobesiuk, zastępca Przewodniczącego Zarządu Instytutu.

Pragnę bardzo podziękować Panu Piotrowi Siniakowiczowi,  Burmistrzowi Miasta Siemiatycze, Organizatorowi  Targów Organizacji Pozarządowych za wspaniały pomysł.  Dzięki takim spotkaniom, organizacje pozarządowe działające na terenie Miasta Siemiatycze mają możliwość „wyjścia z ukrycia” i zaprezentowania swojej działalności dla szerszego grona odbiorców.

Serdecznie dziękuję wszystkim członkom Instytutu, z koordynatorem zadania  Jolantą  Sobesiuk na czele oraz członkom zespołu „Nowina” za zaangażowanie  w przygotowaniu stoiska i promocję działalności Instytutu, natomiast wszystkim głosującym na DIKP serdecznie DZIĘKUJĘ.

 

Ks. Sławomir Chwojko, kierownik DIKP w Siemiatyczach