Select Your Style

Choose your layout

Dekanalny Instytut Kultury Prawosławnej w Siemiatyczach

XIX Międzynarodowy Przegląd Pieśni Religijnej i Paraliturgicznej w Siemiatyczach

W dniach 18-20 listopada br. w Siemiatyczach z błogosławieństwa Jego Eminencji Wielce Błogosławionego Sawy Metropolity Warszawskiego i całej Polski, już po raz 19 odbył się Międzynarodowy Przegląd Pieśni Religijnej i Paraliturgicznej. Organizatorem wydarzenia jest Dekanalny Instytut Kultury Prawosławnej w Siemiatyczach zaś współorganizatorami są: Powiat Siemiatycki, Miasto Siemiatycze oraz Gminy: Drohiczyn, Siemiatycze, Mielnik, Grodzisk, Nurzec Stacja i Siemiatycki Ośrodek Kultury, a wsparcia finansowego udzielił Zarząd Województwa Podlaskiego. Przegląd z roku na rok cieszy się coraz większą popularnością gdyż pierwsi słuchacze przychodzą do cerkwi Zmartwychwstania Pańskiego na dwie godziny przed rozpoczęciem koncertu. W tegorocznej edycji wzięło udział 20 chórów i zespołów z Polski i za granicy pośród których zaprezentowało się wiele chórów dziecięcych. Każdego dnia wśród zacnego grona słuchaczy obecny był Jego Ekscelencja Biskup Siemiatycki Warsonofiusz. Niedzielny wieczór zaszczycili swoją obecnością: Pani Katarzyna Korycka z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego, Starosta Siemiatycki pan Marek Bobel, Burmistrz Siemiatycz pan Piotr Siniakowicz, Wójt Gminy Grodzisk pan Dariusz Tatarczuk, Wójt Gminy Nurzec Stacja pan Piotr Jaszczuk, przedstawiciele gmin z powiatu siemiatyckiego, służby mundurowe, dyrektorzy jednostek samorządowych Miasta i Powiatu, lokalni biznesmeni a zarazem sponsorzy tegorocznego Przeglądu.

Na repertuar przeglądu składały się pieśni znanych na całym świecie kompozytorów jak również melodie ludowe znane wszystkim z Bohohłasików. Rozpoczynając niedzielny koncert, kierownik DIKP ks. mitrat Bazyli Litwiniuk, mówił o tym jak ważną rolę w Cerkwi odgrywa śpiew, który jest nieodłącznym elementem życia religijnego. Tego dnia przed siemiatycką publicznością wystąpił kameralny chór „Cantabile” z Kijowa, który pomimo trudnej sytuacji zachciał wziąć udział w Przeglądzie.

Podsumowując trzydniowe święto muzyki paraliturgicznej władyka Warsonofiusz powiedział że  z roku na rok podnosi się poziom wykonawców, a dyrygenci sięgają po nowe utwory i interesujące aranżacje znanych już pieśni.

Organizatorzy wyrażają wdzięczność wszystkim tym którzy wsparli tegoroczny Przegląd. Niech dobry Bóg obdarzy Was łaskami i błogosławi każdego dnia.

protodiakon Mirosław Demczuk

zdjęcia: Mikołaj Mendrycki

Więcej zdjęć wkrótce na naszej stronie na Facebooku

About Author

administrator